Typy raka płuca

Niedrobnokomórkowy rak płuca

Niedrobnokomórkowy rak płuca (NDRP) jest najczęstszym typem raka płuca, stanowiącym 80-85% wszystkich przypadków tej choroby. Zwykle rośnie wolniej i później daje przerzuty niż rak drobnokomórkowy (DRP). Stopień zaawansowania klinicznego NDRP określa się na podstawie wielkości guza pierwotnego, powiększenia grup węzłów chłonnych i obecności przerzutów (stopień I, II, III, IV). Aby uzyskać więcej informacji patrz Stopień zaawansowania klinicznego. Niektóre guzy zawierają różne typy komórek nowotworowych typu NDRP.

Istnieją różne rodzaje niedrobnokomórkowych raków płuca; do występujących najczęściej należą:

Rak gruczołowy (gruczolakorak, adenocarcinoma)

 • Wywodzi się z komórek pokrywających płuca
 • Wydziela hormony, podobnie jak gruczoły dokrewne
 • Stanowi ponad 30% wszystkich przypadków raka płuca

Rak oskrzelikowo-pęcherzykowy*

 • Rzadki podtyp raka gruczołowego wywodzącego się z pęcherzyków płucnych
 • Może sie rozprzestrzeniać nie niszcząc innych tkanek
 • Stanowi około 3% wszystkich przypadków raka płuca.

*Zaleca się, aby zaprzestać stosowania nazwy rak oskrzelikowo-pęcherzykowy i zacząć używać terminu rak gruczołowy in situ i rak gruczołowy z minimalnym naciekaniem.

Rak płaskonabłonkowy

 • Rozwija się z płaskich komórek, które pokrywają cienką warstwą drogi oddechowe
 • Stanowi nieco poniżej 30% wszystkich przypadków raka płuca.

Rak wielkokomórkowy

 • Słabo zróżnicowany (nie ma żadnych cech, które pozwoliłyby zdiagnozować ten nowotwór jako inny typ NDRP)
 • Cechuje się szybkim wzrostem w porównaniu do innych typów NDRP
 • Stanowi do 9% wszystkich przypadków raka płuca

Guz neuroendokrynny wielkokomórkowy

 • Najszybciej rosnący typ nowotworów spośród NDRP
 • Stanowi około 2% wszystkich raków płuca

Co to jest guz neuroendokrynny?

Jest to guz utworzony z komórek wydzielających hormony, czyli substancje przenoszące informacje do narządów. Guzy neuroendokrynne produkują nadmierne ilości hormonów, co powoduje wiele objawów, jakie nie występują w innych nowotworach.

Drobnokomórkowy rak płuca

Drobnokomórkowy rak płuca (DRP) stanowi do 15-20% wszystkich przypadków raka płuca. Jest to typ guza neuroendokrynnego zawierającego komórki mniejsze niż większość innych komórek nowotworowych. Jest to szybko rosnący nowotwór, wcześnie dający przerzuty do innych części ciała. Niektóre guzy oprócz komórek DRP zawierają komórki typu NDRP, często raka wielkokomórkowego. Stopień zaawansowania klinicznego DRP określa się zwykle jako chorobę ograniczoną lub uogólnioną lub wg klasyfikacji TNM (patrz dalej). W celu uzyskania dodatkowych informacji patrz Stopień zaawansowania klinicznego.

Inne nowotworów, które mogą rozwijać się w płucach:

Międzybłoniak jest złośliwym nowotworem wywodzącym się z komórek pokrywających narządy wewnętrzne, który może się rozwijać nie tylko w płucach, ale również w jamie brzusznej, sercu i klatce piersiowej. Nowotwór ten wiąże się z ekspozycją na azbest. Więcej informacji na temat międzybłoniaka i jego leczenia znajduje się na stronie Mesothelioma Applied Research Foundation, www.curemeso.org.

Rakowiaki należą do guzów neuroendokrynnych. Wyróżnia się dwa rodzaje tych nowotworów: typowe i nietypowe. Zwykle wywodzą się one z komórek neuroendokrynnych (produkujących hormony), które pokrywają narządy wewnętrzne, na przykład jelita, ale również płuca. Więcej informacji o rakowiakach znajduje się na stronie Carcinoid Cancer Foundation, www.carcinoid.org.