Jak mogę zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuca?

Pokrewne linki

Chociaż uzyskujemy coraz więcej danych na temat czynników zmniejszających ryzyko zachorowania na raka, wiadomo, że najlepiej nigdy nie palić, a w przypadku osób palących — zerwać z nałogiem.

Istnieją dane wskazujące, że to, co jemy i pijemy wpływa na ryzyko zachorowania na raka płuca. W poniższej tabeli pochodzącej z opublikowanego w 2007 roku raportu World Cancer Research Fund i American Institute for Cancer Research pt. Food, Nutrition, Physical Activity, and the Prevention of Cancer: a Global Perspective przedstawiono wnioski dotyczące wpływu różnych czynników w zależności od siły dowodów:

Pewne – istnieją wystarczające dowody naukowe, aby uznać za pewne istnienie związku przyczynowego; można stwierdzić, że dowody są „na tyle mocne, że wydaje się wysoce nieprawdopodobne”, że opinia ta zmianie w wyniku pojawienia się nowych danych.

Prawdopodobne – istnieją wystarczające dowody naukowe przemawiające na rzecz prawdopodobnego związku przyczynowego, który może wpłynąć na zmniejszenie zapadalności na raka.

Ograniczone-przemawiające za istnieniem wpływu – dowody naukowe są niewystarczające, aby potwierdzić prawdopodobny lub pewny związek przyczynowy, jednak istnieją dowody wskazujące na pośredni wpływ na zapadalność na raka.

Ograniczone-niepozwalające na wyciagnięcie wniosków – dowody naukowe są tak skąpe, że nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków. Nie oznacza to, że nie ma związku przyczynowego, jednak dostępne dane są niewystarczające do rozstrzygnięcia, czy związek ten istnieje, czy też nie.

TABELA

Żywność, żywienie i aktywność fizyczna a rak płuca

W ocenie grupy ekspertów czynniki wymienione poniżej modyfikują ryzyko raka płuca. Opinie uszeregowano w zależności od siły dowodów naukowych.

Czynniki zmniejszające ryzyko raka płuca

Czynniki zwiększające ryzyko raka płuca

Pewne

Arsen w wodzie pitnej1

Suplementy beta-karotenu2

Prawdopodobne

Owoce3

Produkty zawierające beta-karotenoidy4

O ograniczonej – przemawiające za istnieniem wpływu

Warzywa niezawierające skrobii3

Produkty zawierające selen

Produkty zawierające kwercetynę4

Selen5

Aktywność fizyczna6

Czerwone mięso7

Przetworzone produkty mięsne8

Tłuszcze

Masło

Suplementy retinolu2

Mała zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie

Ograniczone – niepozwalające na wyciagnięcie wniosków

Zboża i produkty zbożowe; rośliny bulwiaste zawierające skrobię; włókno pokarmowe (błonnik), rośliny strączkowe; drób; ryby; jajka; mleko i produkty mleczne; tłuszcze, tłuszcze zwierzęce; oleje roślinne; napoje gazowane; kawa; herbata; alkohol; konserwacja, przetwarzanie i obróbka termiczna żywności; węglowodany; białka, witamina A; witamina B1 (tiamina); witamina B2 (ryboflawina); witamina B3 (PP, niacyna); witamina B6; kwas foliowy; witamina C; witamina E; preparaty wielowitaminowe; wapń; miedź; żelazo; cynk; prowitamina A -karotenoidy; likopen; flawonoidy; diety uwarunkowane kulturowo; masa, kształt i skład ciała (oprócz małej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie); dzienne spożycie kalorii

Znaczący wpływ na ryzyko zachorowania nieprawdopodobny

Nie zidentyfikowano

1. International Agency for Research on Cancer sklasyfikowała arsen i związki arsenu jako karcynogeny należące do Klasy 1. Ocena dowodów naukowych w powyższym zestawieniu odnosi się wyłącznie do nieorganicznych związków arsenu występujących w wodzie pitnej.
  2. Dane pochodzą z badań, w których stosowano wysokie dawki suplementów (20 mg/d. beta-karotenu, 20000 międzynarodowych jednostek/d. retinolu) u osób palących.
  3. Ocena wpływu owoców i warzyw nie obejmuje przetworzonych przez zasolenie i/lub marynowanie
  4. Dotyczy zarówno produktów o naturalnej zawartości karotenoidy, jak i te sztucznie wzbogacone
  5. Dowody naukowe pochodzą z badań, w których stosowano suplementację w dawce 200 mikrog/d.
  6. Wszelka aktywność fizyczna, związana z pracą zawodową, pracami domowymi, transportem, rekreacją
  7. Termin „czerwone mięso” oznacza wołowinę, wieprzowinę, jagnięcinę/baraninę i mięso kozie/kozinę.
  8. Termin „przetworzone mięso” oznacza produkty mięsne konserwowane poprzez wędzenie, peklowanie, solenie lub dodanie chemicznych konserwantów